Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Akdeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş Belediyesi pandemi sürecinde vatandaşlarına yardım eli uzattı. Maddi anlamda sıkıntıya düşen vatandaşlarına, yoksul ve muhtaçlara, esnaflara her anlamda yardım eden Kahramanmaraş Belediyesi ayni ve sosyal yardımlarını büyük bir titizlik çerçevesinde devam ettiriyor. İhtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara dermankart isimli alışveriş kartları dağıtmayı unutmadı. Kahramanmaraş Belediyesi, yardıma muhtaç ailelerin yeni doğan bebeklerine ise hayırlı olsun hediyesi gönderiyor. Dar gelirli ve muhtaç ailelere düzenli olarak erzak ve gıda yardımında bulunan Kahramanmaraş Belediyesi, dağıtım ve eşya toplama aracılığı ile hayırseverler tarafından bağışlanan kıyafet ve ayakkabı malzemelerini ihtiyaç sahibi kişilere iletiyor. Yardıma muhtaç vatandaşlarına kış aylarında kömür ve odun gibi yakacak malzemesi veren Kahramanmaraş Belediyesi maddi durumu iyi olmayan kişilere ise çamaşır makinesi, mobilya ve bulaşık makinesi gibi kullanabilecekleri en temel malzemeleri dağıtıyor. Bu makalemizde Kahramanmaraş Belediyesi tarafından vatandaşlara yapılan sosyal yardımlara dair merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kahramanmaraş Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yardıma muhtaç kişilere yapılan nakdi ve ayni yardımlar hakkında tüm detaylar açıklandı. Kahramanmaraş Belediyesi yardıma muhtaç kişilere gıda ve erzak yardımı, eşya yardımı, sosyal yardım kartı dağıtımı, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar, muhtaç dul kadınlara ve velayetindeki çocuklara yapılan yardımlar, yeni doğan bebeklere yapılan hoş geldin bebek paketi yardımı, günlük sıcak yemek dağıtımı, öğrenciler için belediye kursu, belediye yaşlı bakım hizmetleri, kömür ve odun gibi yakacak yardımı, kira yardımı, para yardımı, muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar, muhtaç ailelerin çocuklarına yapılan kırtasiye ve giysi yardımları, afetzedelere yapılan yardımlar, yaşlılara yönelik yapılan yardımlar ve sağlık ilaç yardımlarında bulunuyor. Ayrıca Kahramanmaraş Belediyesine bağlı olan aşevleri ise her gün sıcak yemek dağıtımına ihmal etmeyerek yoksul ve yardıma muhtaç kişilerin karnını doyuruyor. Koronavirüs pandemisi döneminde muhtaç ve yoksullara ise erzak içeren koliler dağıtmayı ihmal etmeyen Kahramanmaraş Belediyesi, dar gelirli ve muhtaç kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenmelerine öncülük ediyor. Beslenme ihtiyacının yanında vatandaşların temizlik malzemesi ihtiyacını karşılayan Kahramanmaraş Belediyesi, yardıma muhtaç vatandaşlara dermankart isimli sosyal yardım kartı hediye ediyor. Dermankart isimli kartın limiti 250 ila 300 TL arasında olup düzenli bir şekilde belirli aralıklarla güncelleniyor. Bunun dışında yardıma muhtaç vatandaş bu kartı BİM, Migros ve ŞOK gibi anlaşmalı marketler de kullanabilme hakkına sahip oluyor. Kahramanmaraş Belediyesi, eşya toplama ve dağıtım merkezine hayırseverler tarafından bağışlanan malzemeleri yardıma muhtaç vatandaşlara hediye ediyor. Yardıma muhtaç vatandaşlar bu merkeze giderek ihtiyaç duydukları eşyaları ücretsiz bir şekilde temin etme hakkına sahip oluyor. Kahramanmaraş Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelerin lise ya da ilköğretim çağındaki çocuklarına kırtasiye desteği vererek öğretim döneminde kitap, kalem ve defter gibi eğitim malzemeleri hediye ediyor. Bunun dışında kış aylarında öğrencilere ayakkabı, önlük, mont ve bot gibi malzemeler dağıtıyor. Bebek yardım paketini ihtiyaç sahibi kişileri veren Kahramanmaraş Belediyesi, yeni doğan bebek sahibi ailelere bebek battaniyesi, bebek beşiği, bebek kıyafeti ve bebek bezi gibi malzemelerin yer aldığı bir paket hediye ediyor. Ayrıca yaşlı ve hasta kişiler için Kahramanmaraş Belediyesi, sağlık çalışanlarını görevlendirerek bu kişileri belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçiriyor. Böylelikle engelli vatandaşların da daha iyi bir yaşam sürebilmeleri için birtakım çalışmalar başlatan Kahramanmaraş Belediyesi, bu kişilere medikal cihazlar dağıtarak tekerlekli sandalye, baston ve akülü tekerlekli sandalye gibi yaşamlarını kolaylaştıracak malzemeler veriyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarına başvurmak için vatandaş bağlı olduğu belediyeye gidip başvuru formunu doldurduktan sonra ayni ve nakdi yardım başvurusunu gerçekleştirebilir. Bunun dışında kişi ayni ve nakdi yardımları e-devlet üzerinden de yapma hakkına sahiptir. Koronavirüs pandemisi sürecinde dışarı çıkmak istemeyen vatandaş e-devlet üzerinden başvuru formunu gerekli birimlere iletebilir. Vatandaş başvuru formunda bulunan sosyal yardım türlerini işaretleyerek başvurusunu gerçekleştirme hakkına sahiptir.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayni ya da nakdi yardımlara başvuran kişi yardımların kabul edilip edilmediğini öğrenmek için belediyeyi arayabilir. Vatandaş bağlı olduğu belediyeye giderek de yetkili kişilerle görüşüp başvuru sonucu hakkında bilgi alabilir. Bunun dışında online olarak e-devlet üzerinden ve sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda yardım etmeye devam ediyor. Dar gelirli ve yoksul kişiler yapılan yardım türlerine dair bilgi almak için Kahramanmaraş Belediyesine ait telefon numarasını arayabilir. Kişi gerekli belgeleri öğrenmek ya da yardımlar hakkında bilgi almak için Kahramanmaraş Belediyesini arama hakkına sahiptir. Yardıma muhtaç olan vatandaş, Kahraman Belediyesi yetkilileri ile iletişime geçmek için 344 228 46 00 numaralı hat üzerinden ilgili birimlere ulaşabilir. Bunun dışında vatandaş her türlü soru, öneri ve taleplerini Alo 153 çözüm masasına arayarak yetkili kişilerle görüşmek istediğini ilgili birimlere iletebilir.

Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvuru formu

Kahramanmaraş Belediyesi nakdi ya da ayni yardımlara başvuracak olan kişilerin, başvuru formunu doldurması gerektiğini söylüyor. Vatandaş başvuru esnasında başvurmak istedikleri yardımları seçerek muhtaçlıklarına dair detaylı bilgileri belediyenin başvuru formunu iletmeleri gerekiyor. Bunun dışında başvuru formunda vatandaşın yararlanmak istediği yardımlar belirtiliyor. Ayrıca kendilerine ait ikametgâh adresi, medeni hali ve meslekleri ile alakalı kişisel sorular da yer alıyor. Sosyal yardımlara başvuracak olan kişi, formu doldurduktan hemen sonra belediyeye kişinin ekonomik durumu ve hangi yardımlardan yararlanmak istediğine dair bilgi veriliyor. Kahramanmaraş Belediyesi, yardım yapacak olan kişilere bu formlar aracılığıyla ulaşıyor. Yetkililer başvuru formunu doldurup doğru bilgilerin yer alması gerektiğini söylüyor. Çünkü yanlış bilgileri paylaşan kişiler ya da aynı yardım alan yardıma muhtaç olmayan kişiler yasal suç işlemiş olacak. Bundan dolayı bu kişiler belediye tarafından tespit edildiği takdirde aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorunda kalıyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesi, gıda yardımı başvurusu hakkındaki detayları açıkladı. Ramazan ayı içerisinde yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşların gıda ihtiyaçlarını unutmayan Kahramanmaraş Belediyesi, binlerce aileye rahat bir nefes aldırdı. Gıda yardımı başvurusundan yararlanmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden gerekli formları doldurmalıdır. Gıda yardımına başvurmak için formu doldurduktan hemen sonra formunun içerisinde yer alan sosyal yardım türlerinden gıda yardımını işaretlenmelidir. Sosyal yardım türleri başlığında gıda yardımına işaret koyarak başvurusunu gerçekleştirir. Fakat kişi birden çok ayni ve nakdi yardıma tek bir başvuru formu ile başvurabilir. Kişi online başvuru dışında belediyeye giderek başvuru formunu doldurup gıda yardımı başvurusunu oluşturabilir.

Kahramanmaraş Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesi, erzak yardımı başvurusu ile yardıma muhtaç vatandaşlara el uzattı. Kişi erzak yardımına e-devlet dışında belediyeye bizzat giderek de başvuru yapabiliyor. Yardıma muhtaç vatandaş başvuru formunda bulunan erzak yardımını işaretleyip başvurusunu tamamlayabilir.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesi'nin yardım kolisi başvurusu bulunmamaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Belediyesi, muhtaç ve dar gelirli kişilere belirli limitleri belli olan dermankart isimli sosyal destek kartı veriyor. Bu karta sahip olmak isteyen vatandaşların Kahramanmaraş Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat gitmeleri gerekmektedir. Bunun dışında ön başvurular e-devlet üzerinden alınıyor. Kişi kart başvurusu için e-devlet üzerinden başvuru formunu doldurarak başvuru formunda bulunan sosyal yardım türleri başlığı altında yer alan seçenekler içerisinde bulunan sosyal kart seçeneğini işaretlemeli. Belediye bu kartı dar gelirli kişilere vererek aylık alışveriş limitlerini oluşturuyor. Alışveriş kartı içindeki limitler ise kişinin ekonomik durumuna ve hanedeki kişi sayısına göre değişkenlik gösteriyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesinin süt yardımı başvurusu bulunmamaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi Hasta Ve Yaşlılara Destek

Kahramanmaraş vefa sosyal destek grubu kronik hastalara ve yaşlılara yardım eli uzattı. Koronavirüs pandemi sürecinde ülke genelinde vefa sosyal destek grubu 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik hastalara yardım ediyor. Kahramanmaraş vefa sosyal destek grubu, 65 yaş üstü kişileri ve kronik hastalara yardım ederek onların gıda, temizlik, ilaç ve kişisel bakım ihtiyaçlarını dinleyip başvuru aldıktan hemen sonra bu kişinin evlerine kadar bu malzemeleri götürüyor. Başvuruda bulunan kişilerin su, elektri, doğalgaz gibi faturalarını ödeyen vefa sosyal destek grubu kişinin emekli maaşlarını bankadan çekerek bu kişilerin ilaçlarını da eczaneden almayı ihmal etmiyor. Yardıma muhtaç olan vatandaş vefa sosyal destek grubuna 112, 155 ve 156 numaralı hat üzerinden ulaşıyor. Bu numarayı arayan yaşlı ya da kronik hastalar, Kahramanmaraş vefa sosyal destek grubu yetkililerine ulaşıyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yaşayan engelliler, yaşlılar, kronik hastalar, yardıma muhtaç dul kadınlar, kimsesizler, dar gelirli aileler, yetimler, şehit, gazi ve asker yakınları, belediyenin nakdi ve ayni sosyal yardımlarına başvurma hakkına sahiptir. Belediye yardım edeceği vatandaşlardan muhtarlık aracılığıyla gelir şartı istiyor. Herhangi bir geliri olmayan yardıma muhtaç kişiler ve ailesini geçindirmek de yetersiz olan vatandaşlarda sosyal yardımlara başvurabiliyor. Hiçbir geliri olmayan ya da mesleği bulunmayan kişiler sosyal yardımlara başvurma hakkına sahiptir. Bunun dışında kişi başına düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ünün altında olanlarda Kahramanmaraş Belediyesinin sosyal yardımlarına başvurabilir. Kömür, gıda ve yakacak gibi yardımlara başvuran kişi aynı zamanda sosyal destek kartı yardımına da başvurma hakkına sahiptir. Bundan dolayı yardıma muhtaç vatandaş bazı belgeleri Kahramanmaraş Belediyesi götürüp teslim etmelidir. Engelli kişiden istenilen belgeler arasında sağlık kurulu raporu, dar gelirli kişilerden ise SGK'dan alınması gereken maaş bordrosu bulunuyor. Ayrıca eşini kaybettikten sonra ekonomik olarak zorluk yaşayan vatandaşa da yardım eden Kahramanmaraş Belediyesi eşlerine dair ölüm belgesi talep ediyor. Kahramanmaraş Belediyesi başvuran kişinin durumuna göre maaş bordrosu engelli belgesi gibi belgeleri inceledikten sonra başvuru sahibine yardım edip etmeyeceğine de karar veriyor. Daha doğru kararlar vermek için Kahramanmaraş Belediyesi kişilerin ikametgâh adresine inceleme komisyonu gönderiyor. Bu komisyon başvuruda bulunan kişilerin sosyal, ekonomik durumlarını inceleyip hazırladığı raporu belediyenin yetkili kişilerini sunuyor. Kahramanmaraş Belediyesi ise raporları inceledikten sonra kimlere yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Kahramanmaraş Belediyesi Esnaf Destek Paketi

Kahramanmaraş Belediyesi esnaf destek paketi esnaflarına sahip çıkıyor. Koronavirüs pandemisi döneminde esnaf vatandaşlarını unutmaya Kahramanmaraş Belediyesi, esnaf destek paketine başvuran kişilere para ve gıda yardımında bulunuyor. Koronavirüs pandemisinden dolayı ekonomik sıkıntı çeken esnaflara, esnaf destek paketi rahat bir nefes aldırdı. Bu pakete başvurmak isteyen kişilerin ise Kahramanmaraş Belediyesine bizzat gitmeleri gerekiyor. Bu makalemizde Kahramanmaraş Belediyesinin sosyal yardım başvurusuna dair merak edilen tüm soruları yanıtladık. Sizlerde Kahramanmaraş'ta yaşıyorsanız Kahramanmaraş ilçe ya da büyükşehir belediyesi yardımlarına dair her türlü soru görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir